75-137 Koszalin, ul. Szczecińska 38B
Napisz do nas


Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja staje się coraz popularniejsza. Zamiast wentylacji grawitacyjnej i tworzenia kominów wentylacyjnych można zdecydować się na system rur polipropylenowych, dodatkowo ocieplonych, które będą doprowadzać ciepłe lub schłodzone i oczyszczone powietrze do pomieszczeń, a wywiewać na zewnątrz to zużyte. Warto wiedzieć, że decydując się na rekuperację można stworzyć dom energooszczędny lub nawet pasywny, zatem koszty ogrzewania znacząco zmaleją.


Rekuperacja Koszalin

Dobierz rekuperator do systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Aby wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działała sprawnie i dobrze potrzebne jest "serce" systemu, czyli rekuperator. To urządzenie w którym następuje wymiana świeżego i zużytego powietrza i odzyskanie energii z tego drugiego, wskutek czego nie mamy do czynienia ze zbytnim wychłodzeniem pomieszczeń zimą. Jednak wentylacja mechaniczna może być skuteczna również latem. Wystarczy zastosować dodatkowo gruntowy wymiennik ciepła oraz rekuperator z by passem. Dzięki temu zablokowane zostaje dogrzewanie nawiewanego powietrza, a tym samym można schłodzić pomieszczenie nawet o kilka stopni. Najbardziej efektywny jest rekuperator przeciwprądowy i obrotowy. Te dwa rodzaje pozwalają na odzysk ciepła na poziomie 80%. W przypadku budynków wielorodzinnych, gdzie mamy do czynienia ze sporą kotłownią można zdecydować się na spiralny wymiennik ciepła, którego efektywność dochodzi do 90%.


Rekuperacja zachodniopomorskie

Jakie korzyści zdrowotne daje zastosowanie wentylacji mechanicznej?

Trzeba również podkreślić, że rekuperacja może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Mnogość urządzeń elektronicznych, a także przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach powoduje wysokie stężenie dwutlenku węgla, który jest dla nas toksyczny. Większe stężenie przyczynia się bowiem do spadku koncentracji, otępienia, a także bardzo często bólu głowy. Zatem zamiast brać środki przeciwbólowe, lepiej zadbać o odpowiednią wentylację. Choć projekt wentylacji mechanicznej najlepiej wykonać dla nowo powstałego budynku, bo łatwiej jest poprowadzić kanały wentylacyjne, to jednak jest to możliwe również w już istniejącym. W takiej sytuacji trzeba nie tylko zmienić źródło ogrzewania na ekologiczne, np. kocioł na biomasę czy pompę ciepła, ale również zaślepić wszystkie kominy wentylacyjne i kuć w ścianach, by poprowadzić kanały wentylacyjne we wszystkich pomieszczeniach. Pracy jest sporo jednak przy gruntownym remoncie starego budynku można sobie na to pozwolić. Firma obsługuje większy obszar województwa zachodniopomorskiego. Poza wspomnianym Koszalinem, także Słupsk i Kołobrzeg. Fachowcy mogą doradzić najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu efektywność wentylacji mechanicznej będzie na najwyższym poziomie. Każdy rekuperator wyposażony jest w filtry. Można wybrać te, które filtrują najmniejsze cząstki, czyli filtry HEPA. Dzięki nim do pomieszczeń trafi powietrze oczyszczone nie tylko z dwutlenku węgla, ale również pyłów zawieszonych czyli smogu, a także alergenów, bakterii i wirusów, grzybów i pleśni. Dom z rekuperacją jest najlepszym wyborem dla każdego alergika i astmatyka i warto o tym pamiętać.

Na koniec przypominamy, że na termomodernizację, a także modernizację wentylacji można zyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze, nawet do 50 tys. zł. Dofinansowanie można zyskać również budując nowy dom energooszczędny lub pasywny. Dzięki temu koszty zarówno urządzeń, jak i całej instalacji znacząco się zmniejszają."

Aplikacja
Zamknij